Tag Archives: CBYRA

Racing Rules of Sailing Seminar Maryland Yacht Club 3/25

CBYRA and US Sailing has organized a Racing Rules of Sailing Seminar on 3/25 at Maryland Yacht Club

Come refresh and update your racing rules knowledge with Dan Trammell, a US Sailing certified National Judge.

Each participant should bring their own copy of the Racing Rules of Sailing 2017-2020.

Maryland Yacht Club
1500 Fairview Rd
Pasadena, MD. 21122

Sat March 25 from 10:30 am – 2:30 pm
Seminar Fee of $25 per person includes box lunch.
Visit cbyra.org to register.

Advertisements

CBYRA Publishes 2016 Junior Regattas

CBYRACBYRA has published the 2016 Junior Regatta schedule.  Ranging from single day events to large 2-day events – there’s something for all juniors and most events should have Radials and Standards – although check with event organizers.  The largest that will surely have at least one class of Laser have been added to the D11 calendar.

A number of the events are packed into a 3 week period allowing maximum opportunities to compete before the longer distance travel events in late July.

  • 6/25-26 VA Commonwealth Cup FBYC
  • 6/28 West River Junior Regatta
  • 7/6 Sandy MacVickar Junior SSA
  • 7/7 AYC Annual Junior Regatta
  • 7/8 MD State Championship Baltimore Co Sc
  • 7/13-14 US Sailing Junior Olympics Lewes YC

CBYRA High Point events

Note there are a few events that are not strictly Junior events.  Some like FBYC and Oxford Annual regattas in August will have combined Junior and Adult fleets.  Others like the VA Governors Cup at Ware River will have separate junior and adult courses with separate racing.

 

2013 CBYRA Junior High Point Standings Update

Preliminary HP scores are posted. Results are for the following regattas: Rock Hall, West River, AYC, SSA, Gibson Island, Commonwealth of VA, MD States, Junior Olympics. Hampton is not included. 

Top 10 Radial:

  1. Alexander Hanna HYC/FBYC
  2. Leo Boucher WRSC/SSA
  3. Matt Schofield SSA
  4. Read Beigel AYC
  5. Harrison Hawk AYC
  6. Eric Roos FBYC
  7. Andrew Schoene SSA
  8. Christian Filter SSA
  9. Sarah Alexander SSA
  10. Jed Londrey FBYC

CBYRA 2011 High Point Awards

CBYRA has announced their high point winners for the 2011 season:

Laser

  1. Brady White (SSA)
  2. David Schoene (SSA)
  3. Jon Deutsch (FBYC)

Laser Radial (Open)*

  1. Matthew Schofield (SSA)
  2. Phillip Schofield (SSA)
  3. Andrew Schoene (SSA)

Junior Laser Radial

  1. Jeremy Herrin (FBYC)
  2. Ben Buhl (FBYC)
  3. Matt Schofield (SSA)
  4. Zach Hill (FBYC)
  5. Austin Powers (FBYC)
  6. Conrad Roos (FBYC)
  7. Read Beigel (AYC)
  8. Graeme Alderman (FBYC)
  9. Josh Dragon (BCSC)
  10. Gray Kiger (NYCC)

Junior Girls Radial

  1. McKay Hanna (HYC)
  2. Sarah Streater (NYCC)
  3. Hannah Schmidt (MRYC)
  4. Kate Raney (RHYC)
  5. Sarah Raney (RHYC)

*This is not yet an official CBYRA award class, but had awards been given out, here’s who they would have gone to.

2012 CBYRA CORUM Cup Junior High Point Scoring

CorumCBYRA has announced the winners of the junior 2011 CORUM Cup High Point Scoring Series.

Position Sail Number
First Last Club
1 188698 Jeremy Herrin FBYC
2 194584 Ben Buhl FBYC
3 168574 Matt Schofield SSA
4 172027 Zach Hill SSA
5 196277 Austin Powers FBYC
6 194583 Conrad Roos FBYC
7 191513 Read Beigel AYC
8 175881 Alexander Hanna HYC
9 194507 Graeme Alderman FBYC
10 182738 Josh Dragon BCSC
11 151006 Gray Kiger NYCC
12 181254 Jerry Sturmer SSA
13 175881 McKay Hanna HYC
14 199585 Phillip Schofield SSA
15 197591 Sarah Streater NYCC
16 150935 Hannah Schmidt MRYC
17 143220 Lydia Dickmyer MRYC
18 169536 Kate Ranney RHYC
19 131083 Eric Manley RHYC
20 181189 Sarah Ranney RHYC
21 195919 Eric Roos FBYC
22 188903 Mark Dragon BCSC
23 Nate Ostrander RHYC
24 187827 Aiden Toms FBYC
25 176087 Geoffrey Calderone BCSC
26 195661 Jay Eastman MRYC
27 132899 Rachel Wagner NERYC

The complete list cane be found here.

CBYRA 2010 High Point Awards

CBYRA gave out their high point awards for the 2010 season last weekend.  Congratulations to the winners!

Open Laser Standard:

  1. Brady White (SSA)
  2. David Schoene (SSA)
  3. Matthew Schofield (SSA/AYC)
  4. Jon Deutsch (FBYC)

Open Laser Radial*

  1. Matthew Schofield (SSA/AYC)
  2. Harrison Hawk (AYC)
  3. Brian Bay (WRSC)

Junior Laser Radial

  1. Alex Jacob (FBYC)
  2. Ben Buhl (FBYC)
  3. Austin Powers (FBYC)
  4. Nicole Hause (TAYC)
  5. Jeremy Herrin (SYSP/FBYC)
  6. Madeleine Alderman (FBYC)
  7. Matt Schofield (AYC)
  8. Michael Dufour (TAYC)
  9. Sammy Stagg (AYC)
  10. Josh Dragon (BCSC)

Junior Girls Radial:

  1. Nicole Hause (TAYC)
  2. Madeleine Alderman (FBYC)
  3. Mary Peyton Sanford (FBYC)
  4. Kate Ranney (RHYC)
  5. McKay Hannah (HYC/FBYC)

*This is not yet an official CBYRA award class, but had awards been given out, here’s who they would have gone to.

UPDATE 3/11: Revised Junior Radial results and added junior girls radial results.